londyn-tower-bridge

Londýn: Co stojí za to vidět a jak ušetřit?

Říká se, že letenka je na cestování nejdražší. Ti, co to tvrdí ještě rozhodně nebyli v Londýně. Ale i přes vyšší ceny prakticky všechno je Londýn město, které prostě musíte zažít na vlastní kůži! Projet se doubledeckerem, vidět Big Ben, dát si typicky britskou snídani, svést se na London Eye, navštívit místní muzea a celý výlet zakončit fotkou z červené telefonní budky. Ta je zkrátka nutností.

Letenky

Do Londýna létá hned několik nízkonákladových společností, jako jsou Wizzair, easyJet, či Ryanair. V podstatě je jedno, kterou z nich si zvolíte. Pokud si letenku booknete s dostatečným předstihem, nebo natrefíte na promo akci, nedáte za ni více, jak za lístek do kina a velký popcorn k tomu. A to se přece vyplatí! My se rozhodli pro Ryanair, který létá na letiště Stansted. Letenka včetně příručního zavazadla nás všehovšudy stála zhruba 250 Kč. Rychlovlakem jsme se pak přímo z letištní haly dostali na Liverpool Street do centra Londýna.

Ubytování

Najít levné ubytování v centru Londýna je prakticky nemožné. Na první pohled solidní hotel má zpravidla nějaký háček. Nebo dva. A třeba se pak budete muset o pokoj, nebo hůř – o koupelnu, dělit s cizími lidmi. Za soukromí a lokalitu si tady zkrátka dost připlatíte. Levnější možností je sehnat si ubytko dál od centra, v takovém případě je třeba počítat s relativně vyššími výdaji za dopravu. My bydleli v zóně čtyři, ve čtvrti Croydon, kde nás 3 noci přes Airbnb v typicky britské řadovce vyšly dohromady na 1600 Kč. Ubytování můžete hledat také přes Booking, nebo bydlet díky Couchsurfingu úplně zadarmo. Nejdůležitější je, začít shánět ubytování co nejdřív, ať je z čeho vybírat. 🙂

Doprava v Londýně

Všechny “must see” památky se dají celkem bez problémů zvládnout pěšky, jsou totiž situovány v centru, blízko u sebe. Pokud však máte v plánu po Londýně více cestovat, vyplatí se pořídit i Oyster Card, díky které budete mít veškeré jízdy v MHD výrazně levnější. Kartu seženete v metru na informacích či ve speciálních automatech, kde ji také dobijete. Jakmile se Vám na Oysterce podaří projezdit denní limit (liší se podle zón a typu dopravního prostředku), po zbytek dne cestujete zadarmo bez omezení.

Nejrychlejším způsobem přepravy je londýnské metro, které se zdá být na první pohled neuvěřitelně hektické, přece jen sčítá 11 linek a 270 stanic.  Při prvním pohledu na plánek mě oblil pot. Vše je ale přehledně značené a v okamžiku se v něm dá dobře zorientovat. Levnější variantou a mnohem větším zážitkem je jízda červeným double-deckrem, ten se však v rychlosti s metrem nemůže nikterak měřit. Mimo to můžete využít i tramvaje, vlaky a lodě.

londyn_dopravalondyn_mesto

Jídlo

Typicky britským jídlem je fish and chips, které se dá v Londýně koupit téměř na každém kroku. Ale co si budeme povídat, smažená ryba a hranolky načichlé od přepáleného oleje přece nejsou žádný gurmánský zážitek. Restaurace jsou na naše poměry docela drahé, pokud si ale jídlo vezmete sebou (take away), můžete ušetřit až 30%. Výhodněji vychází stravování v klasických fast foodech, jako jsou McDonald Pizza Hut či Subway, (nebo v restauracích, které provozují přistěhovalci, těch je v Londýně dostatek.) Levnější potraviny nakoupíte, stejně jako u nás, na trzích a v supermarketech. Osobně doporučuji síť obchodů Marks & Spencer, která nabízí spoustu čerstvého jídla, plněných baget a chutných sendvičů. Máte-li rádi chuť Asie, zamiřte do čínské čtvrti na výborné nudle s kuřecím.

Co v Londýně navštívit?

Muzea a galerie

Londýn je doslova Mekkou muzeí a galerií. Celá metropole jich čítá na 300, takže si bez problémů vybere úplně každý. K velkému překvapení je vstup do většiny z nich zdarma, a to včetně Britského národního muzea, které se pyšní řadou vzácných exponátů, jako jsou třeba mumie královny Kleopatry, nebo Rosettská deska. A ta atmosféra? Naprosto dokonalá! Úchvatné jsou i expozice Přírodopisného muzea. Muzeum je známé především Darwinovým centrem a sbírkou dinosauřích koster. Ano, až tam mi došlo, že opravdu existovali! Mezi nejoblíbenější atrakce zde patří simulátor zemětřesení, který vás na pár okamžiků přenese do japonského obchodu v Kóbe. Při návštěvě Londýna nezapomeňte ani na Národní galerii plnou obrazů nejvýznamnějších malířů všech dob.

muzeum_budova

Tower Bridge

Tento zvedací most je bezpochyby jeden z nejslavnějších symbolů Londýna. Díky jeho poloze sloužil dříve jako vstupní brána a vpouštěl připlouvající lodě do města. Tower Bridge zdobí dvě věže novogotického stylu, jež spojuje lávka se skleněnou podlahou. Tu můžete navštívit v rámci placené prohlídky strojovny mostu. – Nabídne vám vážně dech beroucí výhled na Temži i okolní město. Zvedací mechanismus i po mnoha letech stále funguje, a kdo ví, možná budete mít sakra štěstí a zvedání mostu uvidíte na vlastní oči. Menším šťastlivcům doporučuji mrknout se na oficiální stránky Tower Bridge, kde vypisují veškeré časy této nevšední podívané.

Nedaleko se nachází středověká pevnost Tower of London s fascinující historií, která na člověka dýchá z každého rohu. V průběhu dějin byla používána jako mincovna, zbrojnice, místo poprav i vězení, ale jen málo kdo ví, že nyní je útočištěm několika krkavců chovaných na náklady vlády. Může za to stará legenda, která praví, že pokud krkavci Tower opustí, bude to znamenat pád britské monarchie. A Britové toto prokletí rozhodně neberou na lehkou váhu, ptákům zastřihli křídla a pár dalších mají v záloze, pro případ, že by některý onemocněl a musel pevnost opustit.

tower_bridgetower-of-london

Buckinghamský palác

Ještě před časem nebyl Buckinghamský palác pro veřejnost otevřený. Královská rodina dala svolení až v roce 1993 po vyhoření hradu Windsor, potřebovala totiž peníze na jeho opravu. Od té doby jsou prostory paláce téměř neustále přeplněné turisty. Obrovskými davy turistů se stejným, byť nevyřčeným, přáním – alespoň na okamžik zahlédnout královnu. K paláci bezpochyby patří i téměř hodinová ceremonie střídání královských stráží, která je k vidění každý druhý den od 11:00 hod.

buckinghamsky_palacstridani_strazi

Londýnské parky

Pokud chcete uniknout před ruchem velkoměsta, vyrazte do některého z londýnských parků, nebudete litovat. Ten nejznámější, Hyde park, se nachází nedaleko Buckinghamského paláce a doslova vybízí k odpočinku. Usaďte se do trávy jako praví Londýňané a sledujte život kolem sebe. Dost nepochybně zde narazíte i na turisty ochočenou zvěř – především veverky s pořádnou nadváhou. Tak schválně, nechají se od vás nakrmit?

hyde_parkhyde_park_labutehyde_park_racek

Harry Potter studio

Co se míst k navštívení týče, kromě klasických památek, doporučuji návštěvu Warner Bros. studia, kde se natáčely všechny díly filmu Harry Potter. Neskutečně silný zážitek! Alespoň pro mě. Základní dospělácké vstupné stojí sice 41 £, ale pro opravdové fanoušky je návštěva zkrátka nutností. Veškeré rekvizity, kulisy a kostýmy doplňují tabule s popisky vysvětlující know how a triky jednotlivých scén, či plno zajímavostí z natáčení (bez angličtiny se bohužel neobejdete). K vidění je například slavnostně vyzdobená Velká síň, Brumbálova pracovna, Příčná ulice a mnoho mnoho dalšího. Na konci prohlídky si můžete koupit tématické suvenýry, či ochutnat proslulý Máslový ležák, který je mimochodem vynikající. Skvělý plán na deštivé britské odpoledne, nemyslíte?

potter_dumpotter_brumbalova_kancelar

 

Summary
Londýn: Co stojí za to vidět a jak ušetřit?
Article Name
Londýn: Co stojí za to vidět a jak ušetřit?
Description
Sepsali jsme několik tipů, díky kterým můžete v Londýně ušetřit desítky liber. Poradíme, kde sehnat levné ubytování, letenky a co stojí za to vidět!
Author
Publisher Name
Spolu na cestách
Publisher Logo

Žádné komentáře

Napsat komentář