uvodni_plitvice

Plitvická jezera: Místo, které musíte vidět!

Plitvická jezera jsem měla na svém cestovatelském seznamu už hrozně dlouho. A přestože jsme “kolem nich” jezdívali docela často, návštěva tohoto přírodního úkazu nám nikdy nevyšla. Tedy až do nedávna. Vyrazili jsme tam minulé léto a musím uznat, že mě tohle místo naprosto učarovalo.

Proč (ne)jet do Plitvic

Desítky jezer s křišťálově průzračnou vodou, ohromné vodopády a kouzelná krajina jako vystřižená z filmu – ne nadarmo patří Plitvice mezi nejkrásnější přírodní památky světa. Naneštěstí však bývají všechny tyto malé ráje na zemi zákonitě přeplněné turisty a Plitvice rozhodně nejsou výjimka. Úzkými chodníčky projdou denně tisíce agresivních návštěvníků tlačících se na vás ze všech stran. Dokonce jsem zahlédla i několik kočárků a do teď nechápu, jak se jim podařilo trasou projít. Občas je to zkrátka boj o život, či přinejmenším o nervy. Záleží tedy na každém, zda si výlet ostatními nechá zkazit nebo ne. Nicméně určitě by byla velká škoda, kdybyste si návštěvu Plitvic nechali ujít.

plitvice_1

plitvice_7

Jak se do parku dostat?

Národní park se nachází ve skvělé lokaci, v blízkosti hlavního města i kousíček od pobřeží Jadranu. Možností, jak se do Plitvic dostat, bez ohledu na to, ve kterém chorvatském městečku zrovna jste, je spousta. Můžete si půjčit auto, zaplatit přemrštěně drahý zájezd, nebo se tam vydat brzy ráno místním autobusem, stejně jako i my. Cesta ze Zadaru, kde jsme trávili naši dovolenou, nám trvala zhruba dvě hodinky, ale díky funkční WiFi to docela rychle uteklo.

Pokaždé trochu jiné

Plitvice jsou pro turisty otevřené po celý rok a vyrazit sem můžete téměř kdykoliv. Každé roční období je totiž jiné a má něco do sebe. V létě jsou zde krásně zbarvená jezeraneustále se měnící z tmavě modrých na jasně zelené, a to v závislosti na venkovní teplotě, slunečním světle a obsahu minerálů ve vodě. Opravdu kouzelná podívaná! Musíte však také počítat s ohromným davem turistů téměř na každém kroku. Naopak na jaře a podzim bývá v Plitvicích příjemnější ovzduší, méně lidí a levnější vstupné.

plitvice_5

plitvice_2

plitvice_6

Kolik to bude stát?

V hlavní sezóně, která začíná červnem a končí v srpnu, je základní vstupné výrazně dražší – dospělák zaplatí 250 HRK, což je zhruba 870 Kč. Pokud vás to uklidní, v ceně je už zahrnutá i plavba lodí přes jedno z jezer a cesta vláčkem zpět ke vstupu. Vstupenku proto mějte stále po ruce.

TIP: Početnější rodinu může takový výlet vyjít na pořádný ranec peněz. Pokud chcete ušetřit pár stovek, navštivte Plitvice až odpoledne, po 16 hodině je vstup o polovinu levnější. A jestli jste studenti, určitě si s sebou nezapomeňte vzít studentskou kartičku.

Udělejte si čas

Areál parku je skutečně obrovský, proto doporučuji vyhradit si na návštěvu Plitvic minimálně půl dne. Nebo raději den celý. Na výběr je zde pro turisty několik různě dlouhých a náročných tras, které se táhnou po dlouhých dřevěných lávkách a turistických stezkách, ostatně pohodlné boty jsou naprostou nutností. My neměli času nazbyt, proto jsme zvolili kratší variantu B, která měla trvat asi čtyři hodiny. A ačkoli se v Plitvicích nedá ztratit, protože je tam vše pěkně značeno informačními tabulemi, nám se to při troše nepozornosti přece jen povedlo! Nevědomky jsme tedy pokračovali po mnohem delší trase a měli co dělat, aby nám neujel poslední autobus zpět do Zadaru. Mít více času, strávila bych v Plitvicích klidně i několik dní, stále je tam totiž co objevovat.

Pokud budete mít cestu kolem, rozhodně se zastavte!

plitvice_3

plitvice9

plitvice_4

plitvice_8

Z celého týdne stráveného v Chorvatsku jsme natočili i krátké video, které najdete online – zde.

S láskou

Summary
Plitvická jezera: Místo, které musíte vidět!
Article Name
Plitvická jezera: Místo, které musíte vidět!
Description
Věděli jste, že se v Chorvatsku nachází jedny z nejkrásnějších jezer světa? Plitvice vás učarují křišťálově průzračnými jezery a vodopády.
Author
Publisher Name
Spolu na cestách
Publisher Logo

5 Komentářů
 • Ijacek.007
  Publikováno 15:08h, 21 listopadu Odpovědět

  No plitvice jsou u nás na seznamu již téměř desítku let kdy jezdíme do chorvatska. Zatím se nam nepodařilo si na ně najít ten správný čas a navštívít tento krásný kus přírody. S davy turistu se však mužte s přehledem setkat i v dalším krásném místě v národním parku Krka tento park také doporučuji navštívit.

 • Michaela
  Publikováno 16:21h, 21 listopadu Odpovědět

  Krásné fotografie a krásná destinace. Závidím 🙂

 • Lenka
  Publikováno 23:19h, 22 listopadu Odpovědět

  Plitvická jezera jsou nádherná, určitě bych je ráda viděla naživo. 🙂 Jen ty davy turistů mě trochu děsí, úplně nesnáším, když se na mě všichni mačkají. 😀

  I am Lenka

 • Tina Twovelers
  Publikováno 18:28h, 17 dubna Odpovědět

  Tiež sa tam toto leto chystáme. Ďakujem za tipy ❤️

 • Andy
  Publikováno 15:34h, 23 června Odpovědět

  Tady to mě taky pěkně nalákalo 🙂 Určitě budu do budoucna uvažovat, že jezera navštívím. Moc děkuji za tipy a nádherné fotky 🙂

Napsat komentář