Zadar a okolí: Kam vyrazit?

Chorvatsko, ostatně jako každá jiná země, v sobě ukrývá spoustu úchvatných míst. Jedním z nich je bezesporu i městečko Zadar a jeho okolí, kam jsme se o prázdninách s hrstkou našich přátel vydali. Náš cíl byl od začátku jasný – splynout s davem plážových povalečů a pořádně si odpočinout. Ale ani tentokrát nám to nevyšlo tak úplně podle plánu, za což jsem vlastně moc ráda.

Historické centrum města

Na první pohled vypadá Zadar jako klasické turistické letovisko, ale hned za branami Old townu je tomu zcela jinak. Nebýt všudypřítomných turistů, myslela bych si, že jsme se ocitli o pár století zpátky. Historie zde totiž sálá z každé budovy a ulice. Dominantou starého města je kostel svatého Donáta. Ten se nám fakt líbil. Za 20 HRK (takže zhruba 70 Kč) vás pustí do věže, abyste se mohli mrknout na Zadar pěkně ze shora. Stačí jen zdolat několik desítek hrůzostrašných schodů. Za návštěvu stojí ale i tamní historické muzeum, trh s výborným lokálním jídlem a náměstí plné typicky jadranských kaváren, kam jsme chodili nejradši. K vidění je toho v Zadaru opravdu hodně. Nemusíte mít žádný plán, stačí se jen procházet a určitě na něco hezkého narazíte, stejně jako my.

mesto_3

mesto_4

Rozhodně doporučuji udělat si romantickou procházku po nábřeží směrem k přístavu. Ideálně před setměním. Cestou totiž narazíte na molo, ze kterého můžete sledovat ty nejkrásnější západy slunce na světě. V těsné blízkosti mola se nachází i poněkud neobvyklá atrakce – Mořské varhany, na které hrají samotné vlny. Dobovou atmosféru města, dle mého názoru, trochu kazí obří solární kruh “Pozdrav Slunci”, i když musím uznat, že jde o skvělý eko-friendly nápad, jak využít sluneční energii k rozsvícení pouličních lamp na celé dlouhé promenádě.

mesto_7

plaz_2

Plitvická jezera

Největším zážitkem celého týdne pro mě byl Národní park Plitvice, který je proslulý dechberoucími vodopády a jezery s neuvěřitelně průzračnou vodou plnou ryb. Příroda zde je opravdu krásná, téměř nedotčená, což je vlastně i důvod, proč pro celý park platí přísný zákaz koupání. Vstupné nás v hlavní sezóně vyšlo na 180 HRK. Na výběr jsme měli hned z několika tras vedoucích po pěších stezkách a dřevěných lávkách, díky kterým jsme vodopády potkávali doslova na každém kroku. Všude bylo plno turistů a místy se nešlo vůbec hnout, natož pořídit hezkou fotku bez desítek lidí v pozadí. Člověk se zkrátka musel obrnit pořádnou trpělivostí. Na kráse to Plitvicím ale neubralo, pokud budete poblíž, rozhodně si toto kouzelné místo nenechte ujít, vyrazí Vám dech!

plitvice_2

plitvice_6

plitvice_5

plitvice_1

Národní park Paklenica

Jeden den jsme si vyhradili na návštěvu Paklenice, jedné z významných horolezeckých a turistických oblastí Chorvatska. Brzy ráno jsme, v domnění, že se vyhneme polední výhni, sedli na tamní MHD a vyrazili na cestu do Starigradu. Jízdné nás stálo 18 HRK. Za pár chvil se před námi tyčily obrovitánské skály a my věděli, že jsme na místě. Rozcestník, který stál u vstupu do parku, sliboval, že námi zvolenou trasu zvládneme v pohodě ujít za 2 hodinky. Nic hroznýho. Do teď si nejsem tak úplně jistá, kde byla chyba, ale z naší cesty se vyklubala šestihodinová túra. Cesta mohutným kaňonem byla pěkně namáhavá, štěstí, že jsme sebou měli pořádnou obuv a dostatek vody, ale musím uznat, že okolní krajina i výhledy na vrcholku stály za to!

paklenice_1

paklenice_3

paklenice_4

paklenice_2

S láskou

Summary
Zadar a okolí: Kam vyrazit?
Article Name
Zadar a okolí: Kam vyrazit?
Description
Myslím, že Chorvatsko bývá často neprávem podceňované a přitom ukrývá spoustu krásných míst. Věděli jste o Plitvických jezerech či Paklenici?
Author
Publisher Name
Spolu na cestách
Publisher Logo

1Komentář
  • Roxy
    Publikováno 19:52h, 06 září Odpovědět

    V Zadaru sem strávila jen jeden den, a určitě by mi nevadilo se tam podívat znovu! ♥

Napsat komentář